Dlaczego warto studiować zarządzanie?

Podziel się

Zarządzanie to kierunek studiów, który cieszy się niegasnącą popularnością zarówno wśród uczniów kończących szkoły średnie, jak i wśród osób pracujących, które chcą wzbogacić swoją wiedzę. Studia w zakresie zarządzania cechują się dużą uniwersalnością. Pozwalają na awans w hierarchii firmowej, ale również umożliwiają uzyskanie podstaw do tego, aby założyć swoją własną firmę i dobrze ją prowadzić.

 

Zarządzanie jako kierunek interdyscyplinarny

Zajęcia na studiach w zakresie zarządzania obejmują przedmioty ogólne i kierunkowe. Wśród tych ogólnych znajdują się między innymi: rozwijające umiejętności analityczne matematyka, statystyka i ekonometria, uzupełniające wiedzę prawniczą prawo cywilne i prawo gospodarcze, a także poszerzające wiedzę ekonomiczną mikroekonomia oraz makroekonomia. Jeśli chodzi o przedmioty kierunkowe, swoją wiedzę z zakresu zarządzania można kształtować między innymi na zajęciach z zarządzania zasobami ludzkimi, podstaw marketingu, public relations, zarządzania strategicznego czy prognozowania i symulacji. Pozwalają one na zdobycie wiedzy ukierunkowanej nie tylko na zarządzanie zespołem ludzi, ale również na promowanie firmy. Jest to zatem doskonały kierunek dla osób, które chcą rozpocząć prowadzenie swojego własnego biznesu i mieć w tym zakresie kompleksowe przygotowanie.

 

Zarządzanie a stanowisko kierownicze

Na kierunku Zarządzanie można zdobyć wiedzę i umiejętności ułatwiające kierowanie zespołem ludzi. Warto wybrać ten kierunek, jeśli ma się kompetencje do pracy na stanowisku kierowniczym. Udokumentowanie swojej wiedzy dyplomem ukończenia studiów z zakresu zarządzania to szansa na lepsze stanowisko. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią specjalizację, których na zarządzaniu znajdziemy wiele. Powinna być ona dopasowana nie tylko do poziomu naszej wiedzy, ale również do stanowiska i branży, w której pracujemy lub zamierzamy pracować.

 

Zarządzanie a wynagrodzenie

Wiedza osób, które ukończyły studia z zakresu zarządzania, jest dobrze wyceniana na rynku pracy. Takie osoby mają większe możliwości znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia pod względem wynagrodzenia zasadniczego oraz różnego rodzaju dodatków pozapłacowych. Wiele osób, które ukończyły studia z zarządzania i zdobyły niezbędne doświadczenie, osiąga zarobki powyżej średniej krajowej. Warto zatem podjąć studia tym kierunku, nawet już w trakcie pracy zawodowej. Pozwala to na zwiększenie swoich szans na wyższe zarobki, np. dzięki awansowi na stanowisko kierownicze.


Podziel się