Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na studia logistyczne?

Podziel się

Logistyka to kierunek studiów, który pozwala na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy w przyszłości. Zyskuje on z roku na rok coraz większą popularność wśród osób, które kończą liceum lub technikum. Transport i jego organizacja spełniają bowiem niezwykle istotną rolę nie tylko w firmach typowo transportowych, ale również w wielu firmach produkcyjnych i handlowych. W związku z tym praca ta jest dobrze wyceniania przez pracodawców. Do podjęcia studiów na kierunku Logistyka trzeba jednak mieć odpowiednie predyspozycje.

 

Umiejętność planowania

Kierunek Logistyka to idealne rozwiązanie dla osób, które odznaczają się umiejętnościami w zakresie planowania. W firmie zajmującej się transportem lub w dziale logistycznym niezwykle ważna jest precyzja. Pozwala ona na ograniczenie kosztów transportowych, a także uniknięcie sytuacji, w której transport nie dotrze na czas. Mimo że niezwykle ważną rolę odgrywa w tej pracy doświadczenie, określone predyspozycje pozwalają na intuicyjne działanie w sytuacjach kryzysowych, a te wbrew pozorom zdarzają się dość często. Sprawny pracownik działu logistycznego lub firmy transportowej rozwiązuje je szybko i bez zbędnego stresu.

 

Otwartość na zmiany i elastyczność

Praca w transporcie i spedycji jest przeznaczona dla osób, które są otwarte i elastyczne. Niespodziewane sytuacje i różnego rodzaju utrudnienia w transporcie wymagają bowiem przygotowania planów awaryjnych, tak aby obsługiwana firma nie poniosła strat. Zdolności organizacyjne są w związku z tym ważne i każdy student kierunku Logistyka powinien przed ich podjęciem zwrócić uwagę na to, czy je posiada.

 

Predyspozycje językowe

Praca w logistyce wymaga znajomości języków. Pracownicy zajmujący się logistyką, w związku z międzynarodowym charakterem branży transportowej, współpracują z kontrahentami z wielu krajów na całym świecie. Podstawą jest język angielski, ale może się okazać, że konieczne będzie także rozwijanie umiejętności posługiwania się innym językiem (np. niemieckim, francuskim czy włoskim). W związku z tym studia z zakresu logistyki przeznaczone są dla osób, które chcą się w tym kierunku kształcić. Bardzo ważne jest zatem ukierunkowanie na ciągłe podnoszenie kwalifikacji.


Podziel się