Gdzie szukać pracy po studiach logistycznych?

Podziel się

Obecnie branża logistyczna jest jedną z najbardziej rozwojowych dziedzin w polskiej gospodarce. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje do zatrudnienia na korzystnych warunkach osób, które posiadają wykształcenie kierunkowe i doświadczenie zawodowe zdobyte w firmach logistycznych. W tym sektorze działają zarówno przedsiębiorstwa mniejsze (lokalne), jak i większe (międzynarodowe), które stale poszukują dobrych i doświadczonych pracowników. W przypadku branży logistycznej doświadczenie i dobra znajomość rynku to kwestie równie ważne jak kierunkowe wykształcenie.

Logistyka to szereg działań, których głównym celem jest zaplanowanie, realizacja oraz kontrola procesu, w którym towary w możliwie jak najkrótszym czasie, bezpiecznie i skutecznie mają zostać przetransportowane z punktu A do punktu B. Logistyka nie obejmuje jedynie kwestii związanych z transportem. Bardzo często w zakres działań związanych z tym obszarem wchodzą również: komunikacja z klientami i dostawcami, kontrola stanu zapasów, realizacja zamówień, pakowanie zamówień.

Osoby kształcące się w zakresie logistyki mają wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej. Absolwenci studiów wyższych na kierunku logistyka przygotowani są do pracy zawodowej przede wszystkim w tych miejscach, w których kluczową rolę pełni zaopatrzenie, planowanie produkcji, komunikacja czy dystrybucja towarów. Z powodzeniem mogą szukać pracy nie tylko w firmach spedycyjnych i transportowych, gdyż możliwości zatrudnienia, ze względu na aktualne potrzeby rynkowe, mają dość dużo. Najczęściej jednak po studiach logistycznych absolwenci tego kierunku poszukują pracy w centrach logistycznych, w zakładach komunikacji miejskiej, w przedsiębiorstwach magazynowych, na lotniskach, na stacjach kolejowych, w portach morskich.

Największe szanse na zatrudnienie (i tym samym dobre zarobki oraz godziwe warunki pracy) mają osoby z choćby już minimalnym doświadczeniem, które w branży logistycznej ma duże znaczenie. Dlatego też, gdy chcemy pracować w branży logistycznej, powinniśmy zdobywać doświadczenie już w czasie studiów. Pomocne w tym będą praktyki i różnego rodzaju staże.

Doświadczenie to tylko połowa sukcesu w branży logistycznej. Dobry logistyk przede wszystkim musi się doskonale orientować w sytuacji na rynku. To bardzo ważne, bowiem tylko dzięki znajomości specyfiki rynku logistyk jest w stanie tak zaplanować swoje działania, aby ich efekt przyniósł możliwie najbardziej optymalne rezultaty. Logistyk często pracuje z komputerem, dlatego też ważna jest znajomość podstawowych w tej branży programów komputerowych, takich jak arkusze kalkulacyjne czy SAP.


Podziel się